PROJEMİZİN KAPANIŞ TOPLANTISI BÜYÜK BİR COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Kalkınma Ajansının 2015 yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Beyoğlu Kaymakamlığını yürüttüğü “Beyoğlu’nda Kadının İş Gücüne Katılımına Bir Adım Daha” projesinin ilk bir yılın değerlendirilmesi ve kapanış toplantısı 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 09.30-12.30 saatleri arasında CVK Park Bosphorus Hotel’de gerçekleşti. Programa proje ortak ve iştirakçilerinin yanı sıra İstanbul Vali Yardımcısı Osman ATEŞ,  İl ve bölgesel kamu kurum kuruluş yetkilileri, ilçe kaymakamlıkları, belediye başkanlıkları, üniversiteler, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ile proje yararlanıcılarından kursiyerler ile mesleki kuruluş yetkilileri ve çok sayıda girişimci davetli katıldı.

Projemiz Bilinçli Girişimcilik için Bir Yol Haritası Çizmektedir

Programda açılış konuşması ve proje sunumu Beyoğlu Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Proje Yürütücüsü İkbal Orundaş tarafından yapıldı. Ülkemizde işsizlik sorununu çözümüne yönelik yatırım, üretim ve istihdamı teşvik çalışmaları yanında, yeni fırsatlar kapsamında işsizliğin önlenmesi ve istihdam artırılması yönelik yapılan projelere hibe, fon destek imkanları sağlandığını, bu proje ile öncelikle nitelikli iş gücü ve kadın girişimciliğinin geliştirilmesi suretiyle işsizliğin önlenmesi, ikinci olarak reel sektörün önündeki engeller kaldırılarak işlerin başlatıldığı yerden tamamlanmasına katkıyı esas alan eğitim, geliştirme ve danışmanlık etmesi önerilen BEYKAGEM kurulması önerilmiş ve bu gerekliliği giderecek ve katkı sağlamayı amaçlayan bu merkezin İSTKA’nın mali desteği ile hayata geçirildiğini bununla birlikte projenin amaç ve hedeflerinin faaliyet, etkinlik, sahada tüm ekiple ortak ve iştirakçilerle birlikte çalışarak hedefin üzerinde proje çıktılarının olduğunu belirtti.

Ayrıca bu projenin bir yıllık olmasına rağmen, kadın girişimci adayları ve meslek edinmek isteyen adayların halen başvurarak yeni eğitim sınıfları istemesi, iş planı hazırlayan aday sayının artması ve danışmanlık hizmetinin talep edilmesi ve projenin devamlılık arz etmesinin kadın girişimciliği açısından önemine dikkat çeken unsurların varlığına işaret ederek kadınlardan halen talep aldıklarını, eğitimlerin devam ettiğini söyleyen Orundaş, bu projenin işsizliğin çözümü için yatırım, üretim ve istihdam kapsamında fırsat olduğunu ve yararlanıcıların bunun farkına varmalarının son aylarda artarak çoğaldığını, işsizliğin önlenmesi, işlerin kolaylaşması için bilinçli girişimin önemli olduğunu ve projenin bunun için bir yol haritası olduğunu belirtti.

Rekabetin acımasızca arttığı günümüz dünyasında işletmelerin ayakta kalabilmesinin temel koşulu bilinçli girişimcilikten  geçtiği, bu bilinci oluşturmak için yürütülen projede öngörülen aktivitelerle birlikte girişimciler için yol haritası niteliğindeki  her türlü işletmelerin kuruluşu, etkin yönetim ve üretim süreçleri ile pazarlama tekniklerine kadar birçok konunun ele alındığı bilgilerin paylaşılarak, daha çok başarının sağlanabilmesi amacıyla Girişimcilik  İş Planı Rehberi, Pazarlama Rehberi ,  İş Fikri Bulma ve Test Etme Rehberi nin proje iştirakçisi İstanbul Üniversitesi tarafından derlendiğini, Beyoğlu Uygun Yatırım Alanları Araştırması ve Proje Hazırlama Rehberinin Beyoğlu Kaymakamlığınca hazırlandığını  ve 6 rehberin de baskıda olduğunu, bu rehber kitapların proje web sitesi “beykagem.com” ve  Beyoğlu Kaymakamlığının  “ beyoglu.gov.tr “ sayfasında paylaşıma açılacağını belirten  Orundaş, konuşmasını sonlandırırken İstanbul Valiliği, Beyoğlu Belediyesi, Beyim, İstanbul Üniverssitesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Turing, Kültür Kenti Vakfı ve MÜSİAD’a , ayrıca projede iştirakçi veya ortak olmadığı halde tüm kurumların ve kuruluşların merkeze desteğinin olduğundan bahisle  Beyoğlu ilçesindeki kamu kurum ve kuruluşları ile istihdam sağlayan firmalara projeye yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür etti.

 

Kadın Girişimciler Ülkeyi Bir Adım İleriye Götürecek

Proje için hazırlanan kamu spotunun ardından söz alan KOSGEB Boğaziçi Müdürü Gürsel Kızılaslan, proje iştirakçisi olmaktan çok memnun olduğunu belirterek projeyi desteklemeye devam edeceklerini ifade etti. Kadın girişimcilerin ülkeyi bir adım ileriye götüreceğini sözlerine ekleyen Kızılaslan, kadının dokunduğu her şey güzelleşiyor, dedi.

Bu Proje İstanbul’un Diğer İlçelerine ve Ülkemizin Başka Şehirlerine Örnek Olmalı

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zümrüt Ecevit Satı, 1990’lardaki istatistiklere göre ülkemizde kadın girişimci oranı %5’ken 2000’li yıllarda bu oran %8,9’a yükselmiştir. 2014 yılı Ağustos ayı verilerine göre ülkemizde 109 bin kadın girişimci var; ancak bu sayı arttırılmalı. Bu yüzden de gerek kamuda gerekse özel sektörde bu tür projelerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım bu proje İstanbul’un diğer ilçelerine ve ülkemizin başka şehirlerine örnek olur ve devamı gelir, dedi.

Kursiyerler: Proje Devam Etmeli

Proje kapsamında eğitim alan ve iş kuran girişimciler ile istihdam edilen turizm servis elemanları ile hasta ve yaşlı bakım elemanlarının temsilcileri de kürsüye davet edildiler ve projeyle hayatlarında nelerin değiştiğini davetlilere anlatarak projenin devamlılığının önemine dikkat çektiler.

Toplumumuzdaki Kalifiye Eleman İhtiyacını Gidermek İstedik

Programın kapanış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, öncelikle bu programın bir kapanış olmayıp, bütün bir yıl yapılan faaliyetlerin anlatıldığı bir program olarak gördüğünü, açış konuşmasında yapılanın çok az olarak anlatıldığını ancak kısa sürede çok işlerin yapıldığı, başlangıçta kadınların projeye katılımların yavaş gelmesinden bir an üzüntü duyduklarını sonradan bu talebin artmasının ümitlendiren bir gelişme olarak gördüğünü belirtti. Kaymakamlıkta vatandaşlarımızla görüştüğümüzde çok sayıda iş sorunu olduğunu, vatandaşlarımızın iş bulmada sıkıntı yaşadıklarını görüyorduk. Toplumumuzda işler artık “Ne iş olsa yaparım.” mantığıyla yürümüyor. Kalifiye eleman ihtiyacı çok fazla. Biz yola bu düşünceyle çıktık, dedi.

 

Bilgi, Ekonomik ve Sosyal Gelişmenin Tek Yoludur

Toplumu erkeğiyle kadınıyla yetiştiren annedir. Eşini de yuvayı da dik tutan kadınlarımızdır.  Bu yüzden biz, kadınlarımızı eğitmeliyiz. İnsanların çevresinde var olan imkânlardan faydalanabilmeleri için o imkanları kullanabilecek bilgiye ihtiyaçları var. Günümüzde imkânları az olan toplumlar, bilgileri çok olduğu için daha ileri bir seviyedeler dolayısıyla biz bilgi ve becerimizi artırmalıyız. Ekonomik ve sosyal gelişmenin bilgilenmekten başka yolu yok, dedi. Adaylar aldıkları bilgilerle yetinmesinler ve kendilerini geliştirsinler.

Bu süreçte ben dahil,  projede yer alan herkes ciddi emek harcayarak yoruldu. Ama görüyorum ki bu güzel sonuçlar bütün yorgunluklara değdi diyen Ekşi, proje ekibine, iştirakçilere ve Beyoğlu’ndaki diğer kamu kurumlarına teşekkür ediyor, projenin devamında desteklerini bekliyorum, diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kapanış programı; proje iştirakçilerine, kursiyerlere istihdam sağlayan kuruluşlara, işini kuran girişimcilere ve proje ekibine verilen teşekkür belgelerinin dağıtılmasının ardından sona erdi.

 

Tarih : 31.8.2016
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.