Hakkımızda

"Beyoğlu’nda Kadının İş Gücüne Katılımına Bir Adım Daha" projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın açmış olduğu Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında yer almaktadır. Projenin sahibi Beyoğlu Kaymakamlığı olup, proje ortağı, İstanbul Valiliği’dir. Projemizin iştirakçileri ise; İstanbul Üniversitesi, Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, MÜSİAD, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, KOSGEB ve Kültür Kenti Vakfı’dır.

"Beyoğlu'nda Kadının İşgücüne Katılımına Bir Adım Daha" isimli projemizin hedef kitlesi; Girişimcilik ve Kişisel Gelişim Eğitimleri için, işsiz Meslek Lisesi veya Üniversite mezunu 360 kadın, Turizm Servis elemanı için, en az ilkokul mezunu işsiz 18-35 yaş arası 25 kadın(bunlardan en az 15'i Denetim Serbestisi), Yaşlı Bakım Elemanı için, en az ilkokul mezunu 18-40 yaş arası işsiz 25 kadın, toplamda hedef kitle en az 400 kadının sosyal çevresinden BADEP(Baba Destek Eğitim Programı Kursu) eğitimi alacak olan  birer erkek olmak üzere 800 kişidir.

 

Projemiz ve merkezimiz bünyesinde verilecek eğitimler aşağıdaki gibidir:

YAŞLI BAKIM ELEMANI EĞİTİMİ

Beyoğlu’nda yaşayan İŞ-KUR’ a kayıtlı en az ilkokul mezunu 18-40 yaş arası toplam 25 kadına yaşlı bakım eğitimi ücretsiz olarak verilecektir. Bu eğitimler; yaşlı kişilerin, kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olabilecek, bu alan ile ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilen eleman yetiştirmeye yönelik olacaktır. Eğitimlerini başarı ile tamamlayanlara sertifikalandırma yapılarak, istihdam sağlanacaktır.

TURİZM SERVİS ELEMANI EĞİTİMİ

Beyoğlu’nda yaşayan İŞ-KUR’a kayıtlı en az ilkokul mezunu 18-35 yaş arası en az 15'i denetim serbestliği olan 25 kadına turizm servis elemanı eğitimi ücretsiz olarak verilecektir. Eğitim programı, Turizm sektöründe karşılaşılan eğitimli çalışan açığını kapatmak için piyasa koşullarının belirlediği standartlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda teorik ve uygulamalı olarak hazırlanmıştır. Eğitimlerini başarı ile tamamlayanlara sertifikalandırma yapılarak, istihdam sağlanacaktır.

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

Girişimcilik eğitimi, Beyoğlu ilçesinde yaşayan, hali hazırda herhangi bir işi olmayan, İS-KUR’ a kayıtlı, kendi işini kurmak isteyen, 18-35 yaş arası meslek lisesi veya üniversite mezunu 360 kadına ücretsiz olarak verilecektir. Eğitimler; Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından açılan Yenilikçi Kadınlar İçin Girişimcilik, Yatırım Danışma ve Geliştirme Merkezi bünyesinde gerçekleştirilecektir. Bu eğitimin nihai hedefi katılımcıların kendi iş yerlerini kurabilecek donanıma sahip olacak şekilde eğitilmesidir. Eğitimleri tamamlayan kişiler kendi iş yerlerini kurabilecek ya da çalıştıkları yerlerde aldıkları eğitimle hem kendilerine hem de iş yerlerine olumlu anlamda katkı sağlayacaktır. Eğitimlerini tamamlayanlara iş hayatlarında kullanabilecekleri 17 adet sertifika verilecektir.

Eğitimlerini başarı ile tamamlayan turizm servis elemanı ve yaşlı bakım eğitimi alan adaylarımıza istihdam sağlanacaktır. Girişimcilik eğitimi almış kişilere; açılan merkezimiz(BEYKAGEM) bünyesinde işe yerleştirme ve iş kurma konularında destek ve danışmanlık hizmeti verecektir.